Gdy bolą stawy-cierpi cały organizm

Reumatoidalne zapalenie stawów to straszna choroba, bo wyniszcza cały organizm i nie można jej wyleczyć żadnymi znanymi metodami. Jako że jest to choroba nieuleczalna, trzeba niestety przyzwyczaić się do ciągłego bólu. On staje się dla chorego częścią jego codziennego życia. Oczywiście jego natężenie może być różne, w zależności od dnia, pory roku czy podejmowanego wysiłku fizycznego. Osoby zmagające się z tym schorzeniem nie mogą pracować w miejscach, gdzie jest wilgotno i zimno, gdyż właśnie te czynniki zaostrzają stan zapalny w stawach. Muszą też przyjmować silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Cierpi na tym wątroba i żołądek, gdyż medykamenty te są podawane doustnie. Ich ciągle zażywanie niszczy ściany żołądka i zatruwa wątrobę, dlatego też po pewnym czasie należy zamienić je na zastrzyki. Pacjent może samodzielnie je sobie aplikować, pod warunkiem, że przejdzie wcześniej odpowiednie szkolenie. Bezpieczniej jest bowiem, jeśli robi je dyplomowany lekarz lub pielęgniarka. Zastrzyki są bardzo bolesne, gdyż trzeba wbić igłę w brzuch- poza tym one bardzo osłabiają organizm. Pacjent może czuć się po nich skołowany, senny, może mieć zaburzenia koncentracji. Choć wiadomo, że te środki są szkodliwe, to nie ma innego wyjścia. Jeżeli pacjent odczuwa silny ból ramion, kręgosłupa czy kończyn dolnych i tylko te środki mu pomagają, to obowiązkiem lekarza jest mu je przepisać i ulżyć mu w cierpieniu.

Leczenie farmakologiczne to nie jedyny sposób walki z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Duże znaczenie ma też odpowiednia dieta. Polega ona głównie na ograniczeniu smażonego mięsa wieprzowego, produktów zbożowych i nabiałów. Wskazane jest natomiast spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, ryb i razowego chleba. Wszystkie te produkty zawierają sporo ilość przeciwutleniaczy i kwasów omega 3. One korzystnie wpływają na produkcję kolagenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Poza tym wyciszają stan zapalny, który rozprzestrzenia się po całym organizmie.

W zapaleniu stawów pomocna jest też rehabilitacja. Ona zapobiega rozwojowi reumatyzmu i pomaga rozruszać bolące miejsca. Rehabilitacja połączona z zabiegami leczniczymi daje naprawdę nadspodziewane efekty. Pacjent czuje się rozluźniony i zrelaksowany. Miejscowości leczniczych w Polsce jest mnóstwo, ale warto odwiedzić busko zdrój sanatorium z basenem. Wiadomo, że pływanie rozluźnia mięśnie i niweluje wszelkie dolegliwości bólowe. Najbardziej znany w Busku jest szpital Górka, który leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. A jak powszechnie wiadomo, zapalenie stawów dotyka wszystkich bez względu na wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *